Parki technologiczne to zespoły wyodrębnionych nieruchomości wraz ze znajdującą się na nich infrastrukturą. Tego typu parki tworzone są przy udziale władz samorządowych w celu zapewnienia preferencyjnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Głównym celem parków jest przyciąganie inwestorów, wykorzystujących nowoczesne technologie, a w rezultacie tego tworzenie nowych miejsc pracy.
Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny został utworzony w 2003 r. Nazwano go AEROPOLIS, co miało odzwierciedlać miejsce współpracy wielu firm, instytucji i ośrodków badawczych powiązanych z przemysłem lotniczym. Obecnie Podkarpacki Park jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc pod inwestycje w południowo – wschodniej Polsce. Pomógł ściągnąć na Podkarpacie wielu inwestorów, zachęconych potencjałem kadr zarządzających i technicznych, zwłaszcza w przemyśle lotniczym, chemicznym i elektro-maszynowym oraz wieloletnimi tradycjami tych gałęzi gospodarki w regionie.
AEROLOPOLIS położone jest w sąsiedztwie portu lotniczego Rzeszów- Jasionka. Głównym elementem oferty Parku są w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne, wyposażone w wewnętrzną sieć dróg oraz pomieszczenia Preinkubatora Akademickiego. Park podzielony jest na trzy strefy, które ze względu na swoją lokalizację, oferują potencjalnym inwestorom różne rodzaje korzyści:
-
Strefa S1 – Przylotniskowa – wokół lotniska Rzeszów – Jasionka. Przeznaczona do prowadzenia działalności w szeroko pojętej branży lotniczej oraz w przemyśle elektromaszynowym, elektronicznym i informatycznym. Naukową bazą dla tych branż jest Politechnika Rzeszowska.
-
Strefa S2 – Strefa Podwyższonej Aktywności Gospodarczej. Zlokalizowana w Rogoźnicy w odległości ok. 5 km od portu lotniczego Rzeszów – Jasionka. W tej strefie lokalizują się firmy mniej zaawansowane technologicznie z branż: chemicznej, tworzyw sztucznych, biotechnologii oraz firm dystrybucyjnych.
-
Strefa S3 - Preinkubator Akademicki. Służyć ma rozwijaniu przedsiębiorczości studentów, absolwentów oraz kadry naukowej szkół wyższych województwa podkarpackiego. Ofertą Preinkubatora Akademickiego jest pomoc przy podejmowaniu i prowadzeniu przedsięwzięć gospodarczych przez młodych przedsiębiorców - w okresie preinkubacji osoba mająca pomysł na zainicjowanie działalności gospodarczej ma czas i możliwości na działania, które pozwolą na podjęcie decyzji o założeniu firmy w oparciu o szereg racjonalnych przesłanek. W obiekcie o powierzchni 1000 m2 znajdują się 3 hale produkcyjno–usługowe, 8 pomieszczeń produkcyjno–usługowych, 3 pokoje biurowe oraz sala konferencyjna na 50 miejsc, wyposażona w sprzęt multimedialny.
-
Strefa S1-3 - II etap AEROPOLIS. Położona na terenie gminy Trzebownisko i gminy Głogów Małopolski w miejscowościach Zaczernie i Rudna Mała, w pobliżu Lotniska Rzeszów - Jasionka oraz istniejącej Strefy S1. Inwestorzy będą mogli lokować się na terenie o powierzchni ok. 48 ha, który został włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro Park Mielec.
Kontakt:
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51
35-959 Rzeszów
Centrum Zarządzania PPN-T
tel.: +48 17 86-76-206
fax.: +48 17 85-20-611
e-mail:
http://aeropolis.com.pl/
Centrum Obsługi Inwestora
tel. +48 17 852-43-76
fax +48 17 852-43-74
e-mail:
www.coi.rzeszow.pl