Specjalna strefa ekonomiczna to wydzielona i niezamieszkana część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach zdefiniowanych w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych z dnia 20 października 1994 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 i z 2008 r. Nr 118, poz. 746).
Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) zostały stworzone przede wszystkim w celu: przyspieszenia rozwoju gospodarczego regionów, zagospodarowania majątku poprzemysłowego i infrastruktury, tworzenia nowych miejsc pracy, przyciągnięcia do Polski inwestorów zagranicznych.
Podstawową korzyścią wynikającą z inwestowania w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, polegającej na zwolnieniu przedsiębiorcy z płacenia podatku dochodowego. Aktualnie stawka podatku dochodowego w Polsce dla działalności gospodarczej wynosi 19%. Maksymalna wysokość zwolnienia z podatku dochodowego wynika z wartości pomocy publicznej, która przysługuje danemu przedsiębiorcy w związku z realizowanym projektem inwestycyjnym. Wielkość ta uzależniona jest od lokalizacji inwestycji, wielkości przedsiębiorcy oraz wysokości nakładów inwestycyjnych (nakłady na zakup środków trwałych lub dwuletnie koszty pracy) i kształtuje się ona następująco: