Aby ułatwić Państwu rozpoczęcie działalności gospodarczej proponujemy skorzystanie z dostępnego na naszej stronie Wirtualnego Przewodnika Inwestora. Przewodnik pokazuje, krok po kroku, jakie czynności należy wykonać, gdzie znaleźć odpowiednie formularze oraz adresy instytucji.
Przedsiębiorcami prowadzącymi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową są: osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębne ustawy przyznają zdolność prawną. Za przedsiębiorców należy także uznać wspólników spółek cywilnych w zakresie wykonywanej przez nich działalności.
Wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej bądź do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Warunki podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej jako działalność gospodarczą definiuje zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.
Ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz do chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z dokonaniem następujących czynności formalno-prawnych:
• złożenie wniosku o wpis do rejestru do Krajowego Rejestru Sądowego lub Ewidencji Działalności Gospodarczej,
• złożenie wniosku o nadanie numeru identyfikacji statystycznej REGON,
• otwarcie konta bankowego,
• złożenie wniosku o nadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP),
• rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
• zawiadomienie innych instytucji w zależności od uregulowań prawnych,
• uzyskanie koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli jest wymagane.